ΠΡΩΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ:
«Η γειτονιά που θα ήθελα…»

Η Ε΄2 τάξη του 14ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος Οίκαδε τη φετινή σχολική χρονιά υλοποίησε το πρόγραμμα «Η γειτονιά που θα ήθελα…». Το πρόγραμμα  διοργάνωσαν από κοινού το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Οίκαδε της Τράπεζας Κύπρου και το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης.
Το πρόγραμμα αυτό υλοποιήθηκε μέσω τηλεδιασκέψεων κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους και η Ε΄2 τάξη του 14ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας συνεργάστηκε με άλλα δύο σχολεία:

Το κοινό έργο που  υπέβαλαν στο διαγωνισμό πήρε την πρώτη θέση.
(Αξίζει να τονιστεί πως το 14ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας διακρίνεται για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στο διαγωνισμό αυτό.)

Οι μαθητές/τριες της Ε΄2 τάξης θα λάβουν συμβολικό δώρο, καθώς και τιμητικό έπαινο. Επιπλέον, ομάδα μαθητών/τριών της τάξης, με τους γονείς τους και το δάσκαλό τους  θα φιλοξενηθούν στην Αθήνα για να παραλάβουν το βραβείο τους στην επίσημη τελετή βράβευσης του διαγωνισμού, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 28 Απριλίου 2012 και ώρα 12.00 το μεσημέρι στην αίθουσα του Μετρό στο Σύνταγμα.
Η φιλοξενία έχει προγραμματιστεί για το διάστημα 27-29 Απριλίου 2012 και καλύπτει για τα παραπάνω άτομα το κόστος της μετάβασης στην Αθήνα και 2 διανυκτερεύσεων σε ξενοδοχείο. Επιπλέον, θα πραγματοποιηθούν δραστηριότητες για τα παιδιά που θα  οργανωθούν από την Τράπεζα Κύπρου, όπως επίσκεψη στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης και παρακολούθηση θεατρικής παράστασης.
Όλα τα έργα του διαγωνισμού θα εκτεθούν από τις 26 έως τις 29 Απριλίου 2012 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σταθμού Μετρό Συντάγματος. Επίσης, το Σάββατο 28 και την Κυριακή 29 Απριλίου 2012 από τις 10:00 έως τις 17:00 θα λειτουργούν στον ίδιο χώρο βιωματικά εργαστήρια, όπου τα παιδιά θα έχουν τη δυνατότητα να ζωγραφίσουν, να κάνουν κατασκευές με διάφορα υλικά και να φτιάξουν τη γειτονιά που ονειρεύονται.
Αξίζει να σημειωθεί πως στο συγκεκριμένο διαγωνισμό οι συμμετοχές έφτασαν τις 4.542 από 374 σχολεία και καλλιτεχνικά εργαστήρια.
Η αξιολόγηση των έργων των τάξεων που συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Οίκαδε, υπήρξε πολύ δύσκολη, καθώς τα έργα ήταν πλούσια σε φαντασία και δημιουργικότητα. Η ειδική 7μελής επιτροπή η οποία αξιολόγησε τα έργα αποτελούνταν από τους/τις κ.κ.:

Οι μαθητές/τριες της Ε΄2 τάξης του 14ου Δημοτικού σχολείου Καρδίτσας είναι:
Κωστοπούλου Χριστιάνα, Λίτσιος Κωνσταντίνος, Μπακρατσάς Κωνσταντίνος, Μπαντής Δημήτριος, Μπούνια Λυδία, Νούκα Πηνελόπη, Ντενησιώτη Μαρία, Παναγόπουλος Νικόλαος Σωτήριος, Παπαγιάννης Σωτήριος, Παπαλίτσας Βασίλειος,  Παπούλιας Μιχαήλ, Ποπώλη Αλεξάνδρα, Ριζάς-Πιντζόπουλος Πάρις, Ρίζος Λάμπρος,  Σκύφτας Κωνσταντίνος, Χριστοδούλου Ιωάννης.

Δάσκαλος της τάξης: Ασκητής Σεραφείμ