Το διαγωνισμό «Αν τα δέντρα μιλούσαν...» διοργάνωσε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Οίκαδε της Τράπεζας Κύπρου και το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης.
Μετά τον περσινό επιτυχημένο διαγωνισμό μαθητικής καλλιτεχνικής δημιουργίας που διοργανώθηκε επίσης από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Οίκαδε της Τράπεζα Κύπρου και τη Μεσόγειος SOS με τίτλο «Ο βυθός μέσα από τη μάσκα μου»,στον οποίο η μαθήτρια της ίδιας τάξης Ευτυχία Χατζή, βραβεύτηκε με το πρώτο πανελλήνιο βραβείο θεατρικού κειμένου,  ο φετινός διαγωνισμός έγινε σε συνεργασία με το Μουσείο Ελληνικής Παιδικής Τέχνης και είχε τίτλο «Αν τα δέντρα μιλούσαν...».
Στόχος του είναι να συμβάλει μέσω της τέχνης στην περαιτέρω ευαισθητοποίηση των μαθητών  σχετικά με την αξία του δέντρου για τον άνθρωπο και του δάσους ως πηγή ζωής, τους κινδύνους που το απειλούν  καθώς και τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να το προστατέψουμε.
Τη φετινή χρονιά κάθε ομάδα σχολείων του Οίκαδε πραγματοποίησε συνολικά 3 συναντήσεις μέσω του συστήματος επικοινωνίας Centra (τηλεδιασκέψεων), προκειμένου να επεξεργαστεί το θέμα του διαγωνισμού. Η επικοινωνία των σχολείων της ομάδας ολοκληρώθηκε με τη δημιουργία του έργου.
Κάθε ομάδα σχολείων συμμετείχε με 1 έργο ζωγραφικής, 1 κολλάζ και 1 φωτογραφία ή κατασκευή.
Ο διαγωνισμός ξεκίνησε το Σεπτέμβριο του 2010 και εκτός από τα σχολεία του Οίκαδε, απευθύνθηκε στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης όλης της χώρας, καθώς και σε καλλιτεχνικά εργαστήρια και είχε πολύ μεγάλη απήχηση. Συγκεκριμένα,  συγκεντρώθηκαν 7.500 ατομικά και ομαδικά έργα από 500 σχολεία  και καλλιτεχνικά εργαστήρια.
Τα έργα, ζωγραφιές, κολλάζ, φωτογραφίες και κατασκευές, αξιολογήθηκαν από ειδική 7μελή επιτροπή την οποία αποτέλεσαν οι κ.κ.:

Η τριάδα του Οίκαδε στην οποία συμμετείχε η ΣΤ΄1 τάξη του 14ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας και απέσπασε το πρώτο βραβείο είναι η εξής:

Οι μαθητές των τάξεων των τριών παραπάνω σχολείων παρουσίασαν σε συνεργασία ένα έργο με τίτλο: «Δέντρο και παιδί». Οι μαθητές της Στ΄1 τάξης του 14ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας κατασκεύασαν ένα δεντρόσπιτο, το σχολείο του νομού Πέλλας ανέλαβε τη φωτογραφία του θέματος και το σχολείο της Σαλαμίνας τη ζωγραφική του.
Οι μαθητές των τριών παραπάνω σχολείων που συμμετείχαν στη δημιουργία του έργου θα λάβουν συμβολικό δώρο, καθώς και τιμητικό έπαινο. Επιπλέον, οι δάσκαλοι των τάξεων αυτών  και ομάδα μαθητών θα φιλοξενηθούν από την Τράπεζα για το διάστημα 6-8 Μαΐου 2011 στην Αθήνα για να παραλάβουν  το βραβείο τους στην επίσημη τελετή βράβευσης όλων των νικητών του διαγωνισμού, που θα γίνει στις 7 Μαΐου 2011 και ώρα 12.00 το μεσημέρι στην αίθουσα του Μετρό στο Σύνταγμα.
Παράλληλα, εκτός από την βράβευση θα πραγματοποιηθούν και  κάποιες επιπλέον δραστηριότητες όπως επίσκεψη στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης.
Όλα τα έργα που έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό θα εκτεθούν από τις 5 έως τις 8 Μαΐου 2011 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σταθμού Μετρό Συντάγματος. Επίσης, το Σάββατο 7 και την Κυριακή 8 Μαΐου 2011  από τις 10:00 έως τις 17:00 θα λειτουργούν στον ίδιο χώρο βιωματικά εργαστήρια, όπου τα παιδιά θα έχουν τη δυνατότητα να μάθουν για τα δέντρα, παίζοντας παιχνίδια, ζωγραφίζοντας σε μπαλόνια, φτιάχνοντας κατασκευές και φυτεύοντας το δικό τους δεντράκι.
Οι μαθητές της Στ΄1 τάξης του 14ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας που υλοποίησαν το περιβαλλοντικό πρόγραμμα είναι:
Βάιος Αποστολάκης, Δημήτριος Βασδέκης, Ιωάννης Γώγος, Ζηνοβία Ζαμπούλη,
Δήμητρα Αλεξανδρή, Ηλιάνα Κουτσιόγκουλου, Ειρήνη Καρέτσου